7/24 bizi arayabilirisiniz, 444 74 78
  • bilgi@sgrt.com.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Zorunlu hekim sorumluluk sigortası ne anlama gelmektedir?

30 Temmuz 2010 tarihi itibarıyla, tam adı Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası olan “Hekim Sorumluluk Sigortası” zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu Hekim Zorunluluk Sigortası doktorları güvence altına almaktadır.

Kimler zorunlu hekim sorumluluk sigortasından faydalanabilir?

Serbest, kamu veya özel sektörde görev yapan tüm doktorlar bu sigorta ürününden faydalanabilirler.

Zorunlu hekim sorumluluk sigortasının kapsamı nedir?

Poliçe yapılmadan önce veya sözleşme yürürlükteyken meydana gelen bir olayları, zarar veya taleple bağlantılı yargılama giderlerini kapsar.

Zorunlu hekim sorumluluk sigortası yapılabilmesi için sigortanın hangi bilgilerine ihtiyaç vardır?

Doktorun Kimlik Bilgisiyle Birlikte Doktorun uzmanlık alanı, branşı, çalıştığı kurumun bilgisi ve yıllık ortalama hasta sayısı bilgileri gereklidir.

Zorunlu hekim sorumluk sigortasının ücretlendirmesi nasıldır?

Bulunulan risk gruplarına göre prim miktarları da değişmektedir. Primler poliçenin yenileme dönemlerinde hasarsızlık oranlarına bakılarak değişebilir. Fiyatlar hakkında bilgi almak için hemen SGRT’den teklif talep edebilirsiniz.

Zorunlu hekim sorumluluk sigortasında teminat üst sınırı nedir?

Zorunlu hekim sigortasında teminat üst sınırı 400.000 TL’dir. Her durumda sözleşme kapsamında ödenecek tazminat miktarı ise azami 1.800.000 TL’dir. Bu poliçe, hekimleri poliçe tarihinden önceki on yıllık dönemde veya sigortalının mesleki faaliyete son vermesi halinde, sözleşmenin bitiş tarihinden iki yıl sonrasına kadar teminat altına almaktadır.

Zorunlu hekim sorumluluk sigortası hesaplaması nasıl yapılır?

Zorunlu hekim sorumluluk sigorta priminizin hesaplanması için bir uzman yardımına ihtiyaç duyarsınız. SGRT, size ihtiyacınız olan bir yardımı ücretsiz olarak sağlar. Sizinle beraber risk grubunuz belirler ve prime etki eden diğer faktörleri de hesaplamaya katarak size ve taşıdığınız risklere en uygun hesaplamayı karşılaştırmalı olarak sunar. Size bu teklifler arasından seçim yapmak kalır.

Zorunlu hekim sorumluluk sigorta poliçesini geçersiz kılan durumlar var mıdır?

Vardır. Bir aydan fazla sigortasız kalınan zamanlarda yaşanan olaylara bağlı olarak sigortalı dönemlerde yapılan ihbarlar için poliçe geçerliliğini kaybeder. Bu nedenle sigorta yenilemelerinin yakından takip edilmesi ve bunun için de bir uzman desteğine ihtiyaç vardır. Eğer sigortanızı SGRT’den yaptırırsanız bu takibi sizin adınıza SGRT yapar.

Zorunlu hekim sorumluluk sigortasını doktor mu kurum mu yaptırmalıdır?

Zorunlu hekim sorumluluk sigortasını kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlar, diş hekimleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar kendileri yaptırmalıdır. Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorların zorunlu hekim sorumluluk sigortası sigorta yaptıran sıfatıyla kurumları yaptırır. (Öneri %50 – Kurum Karşılamaktadır.)

Zorunlu hekim sorumluluk sigortasında teminatı verilmeyen durumlar nelerdir?

Sigortalının, poliçede saptanmış mesleki faaliyeti dışındaki çalışmalarından kaynaklanan tazminat talepleri, sigortalı tarafından kasıtlı yapılan davranışların yol açtığı durumlar, sigortalının ya da çalıştırdığı kişilerin, poliçede belirtilen mesleki faaliyetini yerine getirirken narkotik maddelerin etkisi sonucunda oluşan durumlar, her tür ceza ve cezai şartlar, her türlü deneyden kaynaklanan tazminat talepleri, sigortalının, sigorta primine destek veren kuruluşların sorumluluk alanı dışındaki faaliyetlerinden kaynaklanan tazminat talepleri bu sigorta ürününe dahil değildir.Detaylı bilgi İçin Genel Şartlarını İnceleyebilirsiniz
https://www.tsb.org.tr/tibbi-kotu-uygulamaya-iliskin-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi.aspx?pageID=521

Zorunlu hekim sigortası yurtdışında geçerli olur mu?

Hayır olmaz. Bu ürün yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında geçerliliğini korumaktadır.