7/24 bizi arayabilirisiniz, 444 74 78
  • bilgi@sgrt.com.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Seyahat sağlık sigortası nedir ve ne işe yaramaktadır?

Yurt içinde, yurt dışına veya yurt dışından ülkemize seyahat edenleri, seyahat sürecinde yaşanabilecek sağlıkla ilgili risklere ve ihtiyaçlara karşı teminat altına alan önemli bir sigorta ürünüdür.

Seyahat sağlık sigortası pahalı mıdır, bu ürün için ne kadar ödeme yapmak gerekir?

Güvenli bir seyahat programının olmazsa olmazı olan seyahat sağlık sigortası için size özel primi, seyahat sürenizi ve talep ettiğiniz teminatları göz önünde bulundurarak SGRT sizin için hazırlar. Seyahat sağlık sigortasında primler seyahat edilecek yere ve seyahat edecek kişinin özelliklerine göre yapılandırılır. Seyahat sigortası pahalı bir ürün değildir. Senelik olarak alınmadıkça oldukça düşük primlidir ve prim ödemesi bir defada yapılır.

Seyahat sağlık sigortası ne kadar süre boyunca geçerlidir?

Yurt dışına yapılan seyahatlerde ülke sınırları dışına çıkıldığı pasaportla tespit edildiği an itibariyle başlar seyahat sağlık sigortanız işlemeye başlar ülke sınırlarına girildiği an sona erer. Yurt içinde yapılan seyahatlerde ise sigorta süresinin başlama ve bitişi sigorta poliçesinde belirtilir. Eğer çok sık yurt dışı seyahati gerçekleştiriyorsanız seyahat sağlık sigortasını bir yıllık yaptırmanız faydanıza olur. Böylelikle her defasında sigorta yaptırmak zahmetinden kurtulursunuz. Senelik seyahat sigortanızı Schengen vizesi alırken de ibraz edebilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortasını nasıl yaptırabilirim?

SGRT’ye online başvuruda bulunabilir ve hemen teklif alabilirsiniz. İletişim numaralarımızda 7/24 arayarak sorularınızı bize yöneltebilir, teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası iptal ettirilebilir mi? Nasıl iptal ettirilebilir?

Seyahat sağlık sigortanız iptal ettirebilirsiniz. Seyahate çıkamamanız durumunda poliçe başlangıç̧ tarihinden en geç 24 saat önce haber vermeniz ve poliçenizi sigorta şirketine iade etmeniz gerekmektedir. Ödediğiniz sigorta primini geri alabilirsiniz. Seyahatiniz sonrasında poliçenizi iptal ettirmeniz mümkün olmaz.

Seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan hasar ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?

Seyahat sağlık sigortası yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde sizi 15 ayrı riske karşı teminat altına almaktadır. Bunlar: Yaralanma veya hastalık nedeniyle tıbbi tedavi, yaralanma veya hastalık nedeniyle sigortalının nakli, taburcu olduktan sonra sigortalının ikametgah adresine nakil, vefat eden sigortalının nakli, yaralanma veya hastalık nedeniyle yurt dışında konaklama süresinin uzatılması, sigortalının tedavisi nedeniyle aile üyelerinden birinin seyahati, sigortalıya tedavisi nedeniyle aile üyelerinden birinin konaklaması, aile üyelerinden birinin ölümü nedeniyle acil geri dönüş seyahati, evde meydana gelen hasar nedeniyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş seyahati, bagaj bulunması ve sigortalıya ulaştırılması, tarifeli bagaj kaybı, zarar görmesi, çalınması, gecikmeli bagaj, kanuni işlemlerle ilgili kefalet, ilaç gönderilmesi organizasyonu. Aynı zamanda tüm bu teminatlar, Schengen vizesi alabilmeniz için zorunlu olan seyahat sigortasının içermesi gereken teminatlardır.

Hangi durumlar seyahat sağlık sigortası kapsamına girmez?

Dolaylı ya da dolaysız olarak meydana gelebilecek bazı vakalar seyahat sağlık sigortası kapsamına girmez. Bunlar: Poliçe kapsamında talepte bulunan sigortalının hileli hareketleri, Sel, deprem, volkanik patlamalar, heyelan, fırtına ve meteor düşmesi gibi doğal afetler sonucu ortaya çıkan zararlar, savaş veya savaş niteliğindeki harekât, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunlardan doğan iç kargaşalıklar, terör eylemleri ve sabotajla bunları önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler, nükleer rizikolar veya nükleer, biyolojik ve kimyasal silah kullanımı veya nükleer, biyolojik ve kimyasal maddelerin açığa çıkmasına neden olacak her türlü saldırı ve sabotaj, ailahlı kuvvetler veya güvenlik kuvvetleri veya örgütlerinin harekâtı, sigortalının kendisini bile bile ağır bir tehlikeye maruz bırakacak hareketlerde bulunması, Tıbbi reçete dışında alınan alkol, ilaçlar, zehirli maddeler, uyuşturucular veya tıbbi ürünlerin gönüllü tüketimi ile ortaya çıkan hastalıklar veya patolojik durumlar, poliçe başlangıç tarihinden önce var olduğu, yetkili bir doktor tarafından tespit edilen tıbbi bir durum veya bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan akut kriz, doğuştan olan hastalıkla, İntihar veya intihar teşebbüsü, akıl hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, salgın hastalıklar; her türlü yarış, ralli veya benzeri denemeler, olta balıkçılığı dışında av faaliyetleri, tüplü ve serbest derin dalışlar, umumi yolcu taşımacılığı yapmak amacıyla tasarlanmamış deniz araçlarıyla uluslararası sularda dolaşma, binicilik, dağcılık, atış talimleri, boks, ne türden olursa olsun güreş sporları, dövüşme sanatları, paraşütçülük, sıcak hava balonculuğu, serbest düşme, yamaç paraşütü ve genel olarak tehlikeli olduğu bilinen her türlü spor veya eğlence faaliyeti, spor federasyonları veya benzeri organizasyonlar tarafından düzenlenen yarışlara veya turnuvalara katılma, teminat verilmesi konusunda açıkça mutabakata varılmadığı sürece kayak, yolcu taşıma yetkisine sahip olmayan bir hava taşıtının ve helikopterlerin kullanılması, motosiklet kullanımı, sigortanın kapsamına giren bir kaza neticesinde vuku bulmadığı takdirde suda boğulmalar seyahat sağlık sigortası kapsamına girmez.